Żywy prezent, tak czy nie?

Zbliżają się Święta, a jak Święta to często prezenty.. Jak co roku łamiemy sobie głowy co podarować swoim bliskim..
Niekiedy zdarza się, iż chcemy uszczęśliwić kogoś tak mocno, że kupujemy mu w prezencie psa – tylko czy to dobry pomysł?
Zanim podejmiemy taką decyzję, musimy poważnie zastanowić się, czy osoba obdarowywana chce wziąć na siebie taką odpowiedzialność.

No bo właśnie, pies to przede wszystkim odpowiedzialność – nie tylko przyjemność! Żywe stworzenie nie jest zabawką, którą można odłożyć na półkę. Już wcześniej warto przeprowadzić rozmowę z osobą, którą chcemy obdarować. Pomimo, że wielu z nas wydaje się iż posiadanie zwierzęcia to tylko zabawy, głaskanie czy przytulanie, musimy pamiętać, że oprócz tych przyjemności są jeszcze obowiązki w postaci wizyt u weterynarza, sprzątania
kuwety czy spacerów – niejednokrotnie o późnych porach nocnych bądź wczesnych godzinach porannych. Musimy liczyć się również z tym, że urlop już nie będzie taki sam jak wcześniej. W obowiązku opiekuna będzie zabranie pupila ze sobą bądź zorganizowanie opieki nad nim.

Jeżeli w planach masz kupno zwierzątka dla dziecka, pamiętaj że częściowo obowiązek spada również na rodziców. Nie zawsze dziecko jest w domu i może wyjść z psem na spacer. Zdarza się, że dziecko zachoruje bądź wyjedzie na wakacje, wówczas wszystkie czynności spadają na rodzica.

Utrzymanie psa kosztuje i to wcale nie mało. Decydując się na kupno musisz wiedzieć, że obdarowując nim dziecko, koszty utrzymania spadają na rodzica.
Jeżeli prezent ma trafić do osoby dorosłej, upewnij się że jest gotowa na pokrycie wszystkich niezbędnych potrzeb psiaka. Już pierwszym kosztem, z którym musimy się
zmierzyć, jest sam zakup zwierzaka – następnie dochodzi do tego pakiet szczepień (które pies musi otrzymać i które trzeba powtarzać), wyżywienie, zabawki czy ewentualne leczenie w przypadku choroby.

Zastanów się, czy wzięcie psa w Święta to najlepszy pomysł. Święta to czas kiedy wychodzimy do rodziny bądź rodzina przychodzi do nas. Cały zgiełk, zamieszanie i wiele rąk chcących pogłaskać pupila – to nie są dobre warunki do tego, aby przyzwyczaić psiaka do nowego otoczenia i sytuacji, która spotkała go ze zmianą miejsca
zamieszkania. Szczenię powinno mieć czas na stopniową adaptację, poznanie nowych osób oraz dużo czasu na sen.

Samo kupno zwierzaka jako prezent nie jest niczym złym, jednak ważne jest, aby była to decyzja podjęta wspólnie, w pełni świadomie, z osobą którą chcemy obdarować.
Dobrym pomysłem byłoby zrobienie tego przed Świętami lub po nich, aby oszczędzić psu dodatkowych, niepotrzebnych stresów

Shopping Cart